Ako sa naučiť po anglicky
Učenie angličtiny môže byť zábavné a efektívne, ak použijete správne metódy a nástroje. Prihlásenie sa na kurz nemusí byť jediná možnosť ako sa zlepšiť v jazyku.
Začnite tým, že si určíte, čo chcete dosiahnuť. Chcete plynulejšie rozprávať, zlepšiť si gramatiku, alebo začínate od základov? Jasné ciele vám môžu pomôcť lepšie sa sústrediť.
Vystavte sa jazyku každý deň
Počúvanie: Počúvajte podcasty, pesničky, audioknihy, alebo sledujte filmy v anglickom jazyku s titulkami.
Čítanie: Začnite s jednoduchšími knihami, blogmi, článkami alebo webmi v angličtine.
Rozprávanie: Skúste rozprávať nahlas keď ste sami. Môžete sa tiež rozprávať s kamarátmi, alebo si nájsť priateľov zo zahraničia. Existujú aplikácie, ktoré umožňujú výmenu jazykov (HelloTalk, Tandem).
Písanie: Píšte si s priateľmi, alebo si zapisujte denník po anglicky. Môže vám to pomôcť naučiť sa formovať vety.
Aplikácie a nástroje
Duolingo alebo Memrise: Na zábavné a interaktívne učenie slovnej zásoby a gramatiky.
Anki: Na vytváranie kartičiek (flashcards) na učenie nových slovíčok.
Grammarly: Na opravu písaného textu v angličtine a gramatickú úpravu textov.
Gramatika a slovná zásoba
Kurz angličtiny: Zvážiť môžete aj online kurzy ako Coursera, Udemy alebo aj YouTube kanály zamerané na výučbu angličtiny.
Učebnice a pracovné zošity: Ak nie ste zástancami online výučby, investovať môžete aj do učebníc a pracovných zošitov.
Učenie sa cez sociálne médiá
Sledujte účty na Instagrame, TikToku alebo YouTube, ktoré zdieľajú krátke videá pre samoukov. Niektoré účty sa špecializujú na jednoduché frázy, idiomy, či tipy na učenie jazyka.
Cestovanie, virtuálne výlety
Ak máte možnosť cestujte do anglicky hovoriacej krajiny. Priamy kontakt s jazykom je jedným z najrýchlejších spôsobov, ako sa ho naučiť.
Ak nemôžete cestovať, môžete sa zapojiť do virtuálnych prehliadok, alebo podujatí, ktoré sú v angličtine. Napríklad virtuálne múzeá, webináre, medzinárodné diskusné fóra.
Učenie sa cez hry
Videohry: Hry s anglickými dialógmi a textami môžu byť skvelým spôsobom, ako sa ponoriť do jazyka. Niektoré hry ponúkajú možnosť hrať a komunikovať so spoluhráčmi (Fortnite).
Jazykové hry a aplikácie: Okrem tradičných aplikácií existujú aj jazykové hry, ako napríklad Scrabble, Wordscapes. Tieto hry zlepšujú slovnú zásobu.
Je dôležité byť konzistentný a venovať sa jazyku každý deň aspoň 30 minút. Pokrok môže byť pomalý, ale pravidelné učenie prinesie výsledky.
Môžete sa spojiť aj s native speakermi, napríklad cez platformu iTalki, kde si môžete zaplatiť hodiny, alebo si nájsť zahraničného partnera na konverzáciu.
Nebojte sa robiť chyby, robenie chýb je prirodzenou súčasťou procesu učenia. Čím viac sa budete snažiť, tým skôr na sebe uvidíte výsledky.